המאבק המעמדי כמקור השראה אמנותי

Bookmark and Share

תערוכת היחיד של האמן נועם תורן תחת הכותרת "מטאור בוהק יאיר את דרכו של הפועל", המוצגת בגלריה רו ארט בדרום תל-אביב, היא יצירה מקורית מבחינת הנושא ודרך הטיפול בו.

ככל הידוע, זו הפעם הראשונה בארץ, שאמן מקדיש תערוכת מיצבים לנושא עלום למרבית הקהל הישראלי של המאבק המעמדי בפלשתינה המנדטורית במחצית שנות ה-30. באותה תקופה היו הערבים רוב בקרב פועלי הייצור והשירותים, ובכלל זאת במקומות עבודה ממשלתיים כמו הרכבת, הנמלים והדואר וכן במתקנים בחיפה של חברת הנפט העיראקית (IPC), שהייתה חברה רב-לאומית משותפת של תאגידי הנפט הגדולים.

בתערוכתו מציג תורן דמויות של מנהיגי פועלים, וביניהם הקומוניסט בולוס פרח, שמילא תפקיד במאבק פועלי הרכבת. במו ביתר מקומות העבודה הגדולים, נאלצו הפועלים להתמודד עם שליחי השלטון הבריטי אבל גם עם החבלה של ההסתדרות בשיתוף הפעולה של יהודים וערבים במערכה המעמדית.

להמחשות אמנותיות של מקומות העבודה (עגורן, קטע מסילה) ומעין מפה של הארץ, נלווית גם התייחסות לסכסוך הלאומי בדמות שיח צבר המצמיח גולגולות במקום פירות. תפקיד הדמויות, הסיטואציות והמיצג של החמור המכונף, וכן הרקע המעמדי המורכב מתחוורים יותר, כאשר מסתבר כי המיצגים בתערוכה ימלאו תפקיד של מעין תפאורה להצגת תיאטרון סטירית על פי מחזה שכתב תורן, ואשר שמו זהה  לשם התערוכה. את ההצגה יעלה החוג לאמנות התיאטרון של אוניברסיטת ת"א.

התערוכה בתל-אביב מאפיינת את פעילותו האמנותית של נועם תורן, המוקדשת לנושאים חברתיים ופוליטיים במקומות שונים בעולם. כך, למשל, הציג בעבר תערוכה שעסקה בחייהם של הפועלים בתעשיית הבשר בשיקגו בתחילת המאה ה-20. את השראתו לתערוכה זו ינק מספרו של הסופר האמריקאי אפטון סינקלר "הג'ונגל" (1906).

נועם תורן, יליד 1975, חי ויוצר ברוטרדם ומלמד במכון סנדברג באמסטרדם וכן בלונדון ובז'נבה. הציג תערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות במוזיאונים רבים בעולם ועבודותיו כלולות, בין היתר, באוספי  MoMA בניו-יורק ומוזיאון ישראל.

ומשהו אישי לסיום: בביקור בתערוכה שוחחתי עם נועם יורן ועם אוצרת התערוכה לאה אביר. לשמחתי ציינו השניים, כי ספרי "בין נישול לניצול" (2014), המוקדש למצב שכירים הערבים ולמאבקיהם מאז תקופת המנדט, היה אחד ממקורות ההשראה לתערוכה.

התערוכה תוצג עד 7 ביולי בגלריה רו ארט, שביל המרץ 3, בנין 8, קומה 4. שעות הפתיחה: בימים ג' ו-ה' 12:00 – 18:00; ו' ושבת 11:00 – 14:00.