מפלגת הכל-בה והבית בוער

Bookmark and Share

אפשר לפתור הוויכוח על מי המציא את המושג "התכנסות" (בעל הצלצול החיובי) במקום המושג "התנתקות" (בעל הצלצול השלילי, כך אומרים) בקביעה, שהוויכוח הוא בעצם על מי מצא ראשון את הבלטה, שעליה מצטופפות כעת המפלגות הפוליטיות, רובן ככולן. ראשי המצטופפות כבר הכריזו על כמיהתם העמוקה לכהן בממשלה הבאה, אשר תונהג, ככל הנראה, בידי מפלגת "קדימה", שהיא עצמה בלטה שעליה מצטופפים פליטי הליכוד והעבודה ואפילו כמה כאלה שנחשבו פעם שמאל רדיקלי. ואם הכל יילך כשורה, ואולמרט יקים ממשלת שטיח-מקיר-אל-קיר, בסוף עוד תקום, במהרה בימינו, מגה-מפלגה, שתמשיך "בדרכו של שרון", תשבע אמונים ל"גושי ההתנחלויות", לא תדבר עם הפלסטינים (כי, כידוע, אין עם מי לדבר), ותכריז שאו-טו-טו לא יהיו יותר עניים.

למי שהתיאור לעיל נשמע אבסורדי, כדאי שיתעורר מהחלום הרטוב של "אחדות לאומית" ויכיר במציאות המרה: השיח בגירסת הליכוד-לייט של שרון-אולמרט יוליד מפלצת פוליטית. המפלצת הזאת תחסום את הסיכוי לשלום, משום שתספח מחצית מהגדה ותמנע כינון מדינה פלסטינית עצמאית, המסוגלת לקיים את עצמה; תנציח את העוני, משום שתמשיך במדיניות ההפרטות והקיצוצים; תהתל בדמוקרטיה באמצעות שינוי שיטת הבחירות, כך שנגיע למערכת נוסח אמריקה של שתי-מפלגות-גדולות-דומות.

הבעיה החמירה עם הקמתה של מפלגת הכל-בה, המונהגת כעת בידי אולמרט. אך היא נעשית קטלנית, כאשר כ-ו-ל-ם, מליברמן ועד מרצ עם העבודה באמצע, מציעים את עצמם כשותפים לממשלה זו. למחרת הבחירות תהיה זו שעתם היפה של כל האופורטוניסטים, של כל אלה אשר בנפש חפצה מוחלים על כבודם הרמוס של הצדק החברתי, של השלום הצודק, של המערכה בגזענות ושל שוויון האשה – למען כסא בממשלה, אשר תעשה בדיוק ההפך ממה שהם מבטיחים לבוחרים.

יש מי שמתבונן בתמונה החשוכה הזאת ומגיע למסקנה, שעדיף לא להשתתף בבחירות. אפשר להבין את התחושה, אבל אסור להסכים עם המסקנה.

בימים אחרים, לפני שבעים שנה, כתב המשורר ברטולד ברכט את המשל בדבר הבית הבוער, אותו סיפר בודהא לרגליו של עץ הלחם. בודהא (כתב ברכט) סיפר שראה בית שגגו בוער ועדיין נמצאים בו בני-אדם. הוא קרא להם לצאת מהר, אך הם לא מיהרו, כי עדיין לא קיבלו תשובות לכל השאלות. וסיכם בודהא, כי מציגי הקושיות האלה יישרפו בטרם יסיימו לשאול את השאלות.

גם הבית שלנו בוער. ולכן מי שמאס במלחמות ובכיבוש, בהתעשרות של מעטים על חשבון מצבם המדרדר של הרבים, ובאפליה מכל סוג ומין, אסור שיסתפק בהצגת שאלות. הצבעה למען חד"ש, השמאל העיקבי, היא פעולה פוליטית מעשית לכיבוי השריפה. יש בה כדי לחזק וללכד את מתנגדי המפלצת הפוליטית הקמה וצומחת מול עינינו.