פלסטינים וישראלים מול חומת א-ראם

Bookmark and Share

בצהרי השבת, 26 ביוני 2004, התכנסו שוחרי השלום הישראלים בגבעה הצרפתית בירושלים. באותה עת נאספו המפגינים הפלסטינים, וביניהם חברי הפרלמנט הפלסטיני וכהני דת, ברחוב הראשי של הכפר א-ראם. בשעה שלוש אחה"צ חברו יחד הישראלים והפלסטינים, וההפגנה החלה לצעוד מהרחוב הראשי של א-ראם לעבר כביש ירושלים-רמאללה הסמוך.

המפגינים קראו קריאות בעברית ובערבית נגד החומה ונגד הכיבוש, וברקע נשמע קול התיפוף של תזמורת התופים של תנועת הצופים המקומית. השתתפות הילדים המתופפים, לבושים במדים ירקרקים עם עניבות התנועה, הייתה אחת העדויות לכך, שההפגנה תוכננה כהפגנה אזרחית שלווה, בדומה להפגנות קודמות שנערכו באותו מקום ובאותו עניין. אלא שהפעם החליט מי שהחליט במשטרה ו/או בממשלה, כי את ההפגנה הזאת יש לפזר בכוח. וכך אמנם היה.

ההפגנה החלה להתקדם בכביש ירושלים-רמאללה. בצד ימין, במרחק של כמה מטרים מהצועדים, נראו מונחים על הקרקע עשרות עמודי בטון המיועדים לחומת ההפרדה שתוקם לאורך הכביש. בראש ההפגנה צעדו נושאי שלטים וכרזות, ולאחריהם – שורה של אישים פלסטינים וישראלים.

בעוד ההפגנה צועדת, עשרות שוטרים, שניצבו חובשי קסדות ולבושים אפודי מגן על הגבעה, שלרגליה צעדה ההפגנה, החלו לירות לעבר המפגינים פצצות גאז מדמיע וגם קליעים מנשק קל. האוויר התמלא בגאז לבנבן, והמפגינים התפזרו לכל עבר. צוותים של אמבולנסים פלסטיניים הגישו עזרה ראשונה לנפגעים וביניהם – צלם "ידיעות אחרונות".

אך השוטרים לא הסתפקו בפיזור ההפגנה, אלא החלו לרדוף אחר המפגינים ולירות פצצות גאז מדמיע גם לתוך הכפר עצמו. באחד המקרים, נורתה פצצת גאז מדמיע לעבר אמבולנס. הפצצה חדרה דרך השמשה, ונהג האמבולנס יצא מהרכב ונמלט. הפצצה גרמה להתלקחות אש בתוך האמבולנס, ורק בנס לא התלקח בלון החמצן, המצוי בכל אמבולנס, ולא נגרם פיצוץ קטלני.

בתגובה לירי המשטרה, יידו צעירים פלסטינים אבנים בכיוון השוטרים, אך בשל המרחק, האבנים כלל לא הגיעו לקרבתם. בשלב זה הכניסה המשטרה לפעולה קבוצה של שוטרים מחופשים (מסתערבים), אשר התערבבו בתוך הצעירים, ובשלב מסוים ניסו לעצור כמה מהם. הצעירים הפלסטינים התארגנו לסייע לחבריהם, ובתגובה הגיעו ג'יפים משטרתיים ביללת צופרים ושוטרים ירו לעבר הצעירים ופצעו כמה מהם.

במהלך העימות האלים שיזמה המשטרה נפצעו קשה שלושה פלסטינים, וביניהם – שייח תייסיר תמימי, ראש בתי הדין המוסלמיים. עוד חמישים מפגינים נפצעו מפגיעת קליעי גומי ומשאיפת עשן. נעצרו חמישה פלסטינים, ארבעה ישראלים ומפגין בינלאומי אחד, שהובלו לתחנת המשטרה הסמוכה בשכונת נווה יעקב.

לאחר למעלה משעתיים, השוטרים עלו על הרכבים והסתלקו מהמקום. בא-ראם ובכביש הראשי השתרר שקט. המפגינים הישראלים עלו לאוטובוסים ונסעו לתחנת המשטרה, כדי לתבוע את שחרור כל העצורים.

ההפגנה בא-רם, כמו הפגנות רבות אחרות, נועדה למנוע את הסבל הרב שגורמת חומת ההפרדה הנבנית בתוככי ישובים פלסטיניים או ביניהם.

עדכון: ב-13 בדצמבר 2006 דחה בג"ץ עתירה נגד חומת ההפרדה, המקיפה את א-ראם משלושת עבריו ומנתקת אותו מהמרכז הכלכלי, המינהלי והתרבותי במזרח ירושלים.