צ'ילה: דמוקרטיה שהוטבעה בדם

Bookmark and Share

ההפיכה הפאשיסטית בצ'ילה, שהוכנה, אורגנה ומומנה בידי סוכנות הביון של ארה"ב, החלה ב-11 בספטמבר 1973. ההפיכה, שבראשה עמד הגנרל פינושה, מיגרה באכזריות את הממשלה הנבחרת של קואליציית השמאל בראשות הנשיא סלבדור איינדה, והנהיגה במשך 15 שנה שלטון דמים.

לממשלת האחדות העממית בראשות איינדה היו שותפות ארבע מפלגות: המפלגה הסוציאליסטית, המפלגה הקומוניסטית, מפלגת האיכרים והמפלגה הרדיקלית. הרדיקלים היו שמרנים, שהשתתפו גם בממשלות קודמות. המפלגה הקומוניסטית, אשר זכתה ב-37% מהקולות בבחירות ב-1970, שקדמו להקמת הממשלה, תמכה באיינדה, מועמד הסוציאליסטים, שהגדירו עצמם מרקסיסטים.

ממשלת איינדה, שנשענה על החוקה, הלאימה את כל תעשיית המיכרות (שבמרכזה – מיכרות הנחושת), את רוב מפעלי התעשיה הכבדה ואת סחר החוץ. ממשלה זו העמידה תחת פיקוח את כל מוסדות ההון הפיננסי והלאימה כמחצית ממפעלי התעשיה המעבדת. צעדי ההלאמה והפיקוח הממלכתי פגעו ב-20 המשפחות האוליגרכיות, ששלטו עד אז בכלכלת צ'ילה.

כמו-כן הנהיגה ממשלת איינדה רפורמה אגררית רחבה, העלתה ב-50% את שכר העובדים השכירים ושיפרה את התנאים הסוציאליים של השכירים. ממשלת השמאל גם הנהיגה חינוך חובה של שמונה שנות לימוד, וזאת במדינה שבה 400 אלף ילדים כלל לא ביקרו בבית הספר.

התמורות הכלכליות-חברתיות החשובות יצרו תקדים של תמורות חברתיות עמוקות, שהיו לו השלכות על כל אמריקה הלטינית: תקדים של ממשלת שמאל, שהגיעה לשלטון בבחירות וללא שימוש בכוח, ומימשה את הבטחותיה.

כינונה של ממשלת איינדה והתמורות שחוללה הפחידו את הממשל האמריקאי, שמאז ומתמיד התייחס לאמריקה הלטינית כאל החצר האחורית שלו. ממשל ארה"ב, שפעל בעיקביות לחיסול המהפכה הקובנית, ראה בהתפתחותה הסוציאליסטית של צ'ילה איום נוסף על שליטתו האימפריאליסטית בחצי הכדור המערבי.

שירות הביון של ארה"ב (CIA), בתיאום מלא עם שר החוץ האמריקאי דאז, הנרי קיסינג'ר, השקיעו מיליארדי דולרים, כדי למוטט את ממשלתו הנבחרת של איינדה. הממשל האמריקאי מימן את הריאקציה הימנית בצ'ילה ושיחד קצינים בכירים בצבא, שהרכבו לא שונה לאחר הבחירות שנערכו ב-1970. וכך עלה בידי ה-CIA לבצע את ההפיכה הפשיסטית, שבראשה עמד פינושה – הרמטכ"ל של צבא צ'ילה.

בהנהגת פינושה, עלו טנקים על הבירה סנטיאגו, תקפו את ארמון הנשיא, ובדם קר רצחו את הנשיא איינדה בלשכתו.

ההפיכה הפאשיסטית של ה-11 בספטמבר 1973 דרדרה את צ'ילה לתקופה אפלה של דיכוי דמים. כ-50 אלף מבני העם הצ'יליאני נרצחו על-ידי שליחי הכת הצבאית בראשות פינושה. רבבות עונו ואלפים "נעלמו".

ב-1988 נכשל פינושה במשאל עם, ובעיקבות זאת פרש מכהונת ה"נשיא" בדצמבר 1989. בשנים האחרונות נעשו כמה ניסיונות להעמיד את פינושה לדין, אך הוא הצליח לחמוק ממשפט. טרם נעשה ניסיון להעמיד לדין את קיסינג'ר וראשי ה-CIA, שחלקם בהפיכת הדמים מתועד וידוע.

הניסיון שנצבר בימי שלטונו המתקדם של איינדה והמערכה למיגור השלטון הפשיסטי בראשות פינושה – הם פרקים חשובים בהיסטוריה המהפכנית של עמי העולם.