קובה שוב על הכוונת

Bookmark and Share

בתגובה לדו"ח בדבר "הטרור העולמי", שפירסם ממשל בוש ב-30 באפריל 2003, פירסם משרד החוץ של קובה גילוי דעת, המפריך אחת לאחת את הטענות האמריקאיות.

כידוע, קובה היא קורבן של 40 שנות טרור ממלכתי אמריקאי, המתבטא במצור הכלכלי שהטילה עליה ארצות-הברית. ידועה גם ביקורתה הנחרצת של קובה על אירועי הטרור הנפשעים, שאירעו ב-11 בספטמבר 2001 בניו-יורק ובוואשינגטון. משרד החוץ של קובה, שב ומגנה בהודעתו כל פעילות של טרור בכל מקום, ללא קשר למניעי המבצעים.

ממשל בוש, בניסיונו להצדיק את הכללת קובה ברשימת המדינות "התומכות בטרור", טוען, כי שהותה בקובה של קבוצה של אנשי המחתרת הבסקית ETA היא הוכחה שקובה קשורה בטרור. אלא שהעובדות הן, שקבוצה זו הגיעה לקובה ב-1984 לפי הסכם בין קובה לממשלות ספרד ופנמה, וזאת במטרה לפתור משבר שהתעורר בפנמה. קבוצה זו מעולם לא השתמשה בטריטוריה של קובה, כדי לפעול נגד ספרד או נגד מדינה אחרת.

ה"אשמה" של ממשל בוש בדבר התמיכה של קובה בכוחות המהפכניים של קולומביה (צבא השיחרור הלאומי והצבא המהפכני של קולומביה), מתעלמת מהעובדה, שממשלת קולומביה מנהלת משא-ומתן עם כוחות אלה. קובה התבקשה על-ידי שני הצדדים לסייע בהשגת פתרון פוליטי למשבר, והדיאלוג בין ממשלת קולומביה לבין הכוחות המהפכניים התנהל בשלב מסוים שלו על אדמת קובה.

טענה אחרת של ממשל בוש היא, שקובה נותנת מקלט לאנשים שנמלטו מהעמדה לדין בארה"ב. אך הממשל האמריקאי הוא שמפר בשיטתיות את הסכמי ההסגרה בין קובה לארה"ב, הקיימים עוד משנת 1926. הממשל האמריקאי נותן מקלט מדיני לחוטפי מטוסים ואוניות, ומעולם לא הסגיר לקובה אפילו אחד מחוטפי 51 המטוסים מקובה בין השנים 2001-1959. לעומת זאת, בין השנים 1984-1968 נחטפו 71 מטוסים מארה"ב לקובה, אך כל המטוסים הוחזרו לארה"ב והחוטפים הועמדו לדין ונידונו למאסר. ב-1980 הסגירה קובה לארה"ב שניים מחוטפי המטוסים. ארה"ב מעולם לא נקטה בצעד דומה. נוסף לכך הסגירה קובה לארה"ב פושעים אמריקאיים שניסו למצוא בה מקלט. בינואר 2002 הוסגר לארה"ב סוחר סמים אמריקאי בשם ג'יימס בל.

ברשימת ה"חטאים" של קובה כולל ממשל בוש גם את נוכחותו בקובה של מי שמכונה "מומחה נשק" של הצבא האירי הרפובליקאי (IRA). אלא שנייל קונולי שהה בקובה בין השנים 2000-1996 לא כמומחה נשק, אלא כנציגה של מפלגת שין פיין, המיוצגת בפרלמנט של צפון אירלנד, וניהל פעילות פוליטית מפלגתית.

ממשל בוש "מאשים" את קובה גם באי-הצטרפות ל"קואליציית המאבק בטרור" בראשות ארה"ב, וב"הכשלת החקירה של פשעי ה-11 בספטמבר". אך העובדות מלמדות, כי קובה נענתה לבקשות של ארה"ב לסייע באיתורם של חשודים בקשר לפיצוץ בניו-יורק.

לפי בקשת ממשל בוש, ממשלת קובה העבירה לארה"ב מידע לגבי כניסתם לקובה כתיירים של עשרות חשודים בטרור. ב-26 באוקטובר 2001 הציעה ממשלת קובה לממשל האמריקאי להעביר אליו 100 מיליון טבליות אנטי-אנתרקס. יום למחרת ניתנו טבליות כאלה לכל אלה בארה"ב שעסקו בבדיקת מטענים והיה חשש שנפגעו מאנתרקס. כן הציעה קובה להעביר לארה"ב מכשירים מתוצרתה לזיהוי נגיפי אנתרקס.

משרד החוץ של קובה מדגיש בגילוי הדעת שלו, כי ממשלת קובה, המוקיעה את הטרור על כל צורותיו, תמשיך להתנגד למלחמות תוקפניות, דוגמת המלחמות שניהל הממשל האמריקאי באפגניסטן ובעירק ולתמוך במאבק העמים לשחרור לאומי. עמדה זו, לה שותפות גם מדינות אחרות, דוחה את הדוקטרינה ההגמונית של הממשל האמריקאי, המסכנת את היחסים הבינלאומיים.

קובה מאשימה את ממשל בוש, כי הוא פועל בעצה אחת עם המאפיה הקובנית המרוכזת במיאמי (פלורידה), ואשר לוחצת על הממשל האמריקאי לתקוף את קובה צבאית.

טיעוני ממשל בוש מעידים על מטרתו האמיתית: ליצור אווירה בינלאומית נוחה למיתקפה צבאית אמריקאית על קובה. עתה, לאחר שממשל בוש מגמגם בנסיון להסביר, כיצד לא התאמת התירוץ לתקיפת עירק – הימצאותו בה של נשק להשמדה המונית, ולאחר שפול וולפוביץ', מראשי הממשל, הודה כי הדיבורים על נשק להשמדה המונית היו בסך הכל כלי לגיבוש הקואליציה למלחמה בעירק – הנימוקים נגד קובה נראים עוד יותר כתירוצי שווא להצדקת פתיחתה של מלחמה תוקפנית נגדה.