יחימוביץ' והרב עיני

Bookmark and Share

צילום גדל מידות צורף למאמר של רובי נתנזון "להחליף את הדיסקט" ("הארץ", 4.11), ובו נראית חברת הכנסת שלי יחימוביץ' מוקפת בפועלי הרכבת השובתים. מהתצלום היה אפשר להתרשם, כי יחימוביץ' היא תמיד עם הוועדים, כמעט מנהיגת עובדים. האומנם?

    ביוני 2012 החליט פטרונה של יחימוביץ', עופר עיני, להדיח את גילה אדרעי, יו"ר ועד עובדי הרכבת, משום שסירבה לשתף פעולה עם צעדים להפרטת הרכבת. עיני, בניגוד לאינטרסים של עובדי הרכבת, רקח עם שר התחבורה בתיאום עם האוצר הסכם בדבר הפרטה זוחלת של הרכבת. וכאשר אדרעי העזה להיות נאמנה לעובדים ויצאה נגד ההסכם (שתחילה שיווקה אותו לעובדים כ"הישג") – היא סולקה מתפקידה בצעד ברוטלי של הדחה.

    ומה עשתה יחימוביץ', זו שהצטלמה עם עובדי הרכבת, כאשר אדרעי הודחה? האם יצאה חוצץ נגד ההדחה? האם תבעה את עלבונה של מנהיגת עובדים שצמחה ברכבת? לא. היא לא פצתה פה נגד הצעד הלא ראוי הזה.

    וזה קרה לא רק במקרה של אדרעי ברכבת. כאשר בקיץ 2011 ניהלו העובדים הסוציאליים שביתה ממושכת נגד תנאי העסקתם המחפירים ונגד הפרטת השירותים הסוציאליים, קראה להם יחימוביץ' בפומבי לשוב לעבודתם, עוד בטרם השיגו את מטרות השביתה. בהמשך, תמכה בהסכם המביש שעיני בישל עם יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, שרבים מהעובדים הסוציאליים התנגדו לו. ושוב, כאשר הפטרון מחליט, יחימוביץ' מתייצבת לצדו ולא לצד העובדים.

    מבחינת יחימוביץ', עיני הוא מין תחליף חילוני של הרב עובדיה יוסף, והיא סרה למרותו; שכן הוא, בתמורה, מגבה אותה ואת מקורביה במערכה הפנימית במפלגת העבודה. כך קרה בפריימריס לראשות העבודה, כשיחימוביץ' התמודדה מול ח"כ עמיר פרץ.

    הפרקטיקה של יחימוביץ' דומה מהרבה בחינות למסורת של מפלגת העבודה: תמיכה בעבודה המאורגנת כל עוד היא ממושמעת ואינה מפריעה למדיניות החברתית-הכלכלית של הממשלה, יהיה העומד בראשה אשר יהיה. התמיכה בשוק חופשי, שנתנזון במאמרו מציין כיתרון של יחימוביץ', משמעה תמיד תמיכה בהון, המנהל את העניינים במה שמכונה השוק החופשי.

    כלום לא השוק החופשי הוא שהוליד את הטייקונים ואת התספורות? כלום לא השוק החופשי הוא שהוליד את עובדי הקבלן? כלום לא השוק החופשי ריבד את העובדים, כך שנשים יקבלו שכר נמוך משכר הגברים, וערבים יקבלו שכר נמוך משכר יהודים? כלום אין המציאות הנוכחית של מהגרי העבודה תוצאה של השוק החופשי?

לא היה צורך כלל שנתנזון יבהיר כי יחימוביץ' איננה מרקסיסטית. לא עלה כלל חשד שהיא כזאת. אבל אפילו כמי שאינה מרקסיסטית (מחמאה קטנה ביותר ב-2012), יחימוביץ' הוכיחה שוב ושוב, שברגע מבחן אמיתי במערכה נגד הפרטה וניצול, היא בודקת לאן נושבת הרוח של יו"ר ההסתדרות, ולא היכן נמצאים האינטרסים של העובדים.