סיור בכלא עופר, 30.12.03

Bookmark and Share

הכנסת

הוועדה לקידום מעמד הילד

הודעה לעיתונות

                                                                                                                        30.12.02

ח"כ תמר גוז'נסקי:

קטינים מוחזקים בכלא "עופר" כשהם רעבים ורועדים מקור

מנעו מהח"כים לבקר במחלקות הכלא ולהתרשם מהמצב

הוועדה לקידום מעמד הילד סיירה היום (30.12) בכלא "מחנה עופר", השוכן באזור רמאללה, ונפגשה עם קטינים פלסטיניים העצורים בו. בסיור השתתפו ח"כ תמר גוז'נסקי, יו"ר הוועדה, והח"כים עיסאם מחול וטאלב א-צאנע.

חברי הוועדה נפגשו עם חמישה מבין 26 הקטינים בני 18-16 המוחזקים בו, וזאת יחד עם כ-700 עצורים פלסטינים בוגרים.

חמשת הנערים הגיעו לפגישה ב"חדר הביקורים" כשהם כבולים ברגליהם ומלווים בידי חמישה חיילים חמושים.

הנערים היו לבושים חולצות טריקו דקות ושלושה מהם נעלו סנדלים ללא גרביים. לשאלת הח"כים ציינו הנערים, כי אין להם לבוש חם. לפני חודשיים הובאו להם חליפות ספורט (טרנינגים) שהיו קטנות עליהם, ולכן לא יכלו ללבוש אותן. בקור השורר בחורף, אין לנערים סוודרים, והמעילים הצבאיים שניתנו להם אינם ראויים ללבישה. לכל נער ניתנו רק שתי שמיכות. הנערים לנים על דרגשים הגבוהים סנטימטרים ספורים מעל הקרקע, ולכן כל גשם החודר לאוהל – מרטיב את המזרנים והשמיכות. מים חמים מסופקים לפעמים, ועתים קרובות ישנן הצפות ביוב במתקני המקלחת והשירותים.

הנערים סיפרו כי המזון שהם מקבלים דל וחד-גוני, אינו כולל פירות וירקות (פרט לחצילים), ורק לעיתים כולל בשר. לדבריהם, הודיעו להם, כי בארבעת הימים הקרובים לא יקבלו ארוחת צהריים, משום ש"מחליפים את הסירים במטבח".

בתשובה לשאלת יו"ר הוועדה, ח"כ גוז'נסקי, אמרו כל הנערים כי במשך כל שעות היממה הם רעבים ורועדים מקור.

הנערים סיפרו על שיגרת התעללויות מצד החיילים הסוהרים, הכוללת יריקות, גידופים ומכות. עצור המוחה על גידוף שהושמע לעברו – נידון למאסר בצינוק.

נער בן 17 סיפר, כי נעצר ב-7 בנובמבר בעת שהיה בדרכו לעבודתו והוכה קשות. כתוצאה מהמכות ידו הימנית נחבלה. הנער הראה כי הוא מתקשה להפעיל את היד, ולמרות זו אינו מקבל שום טיפול כגון פיזיותרפיה. הטיפול הרפואי היחיד שקיבל – כדורים נגד כאבים. הנער הוסיף, כי למרות שבמשפט שכבר התקיים, השופט לא קיבל את עדותם של שני חיילים, שטענו כי הנער הכה אותם, ממשיכים להחזיקו במעצר.

הנערים סיפרו, כי אין ביקורי קרובים וכי גם אין טלפון ציבורי, שבאמצעותו יוכלו להתקשר להורים. הנערים לא ראו עורך דין וגם לא פגשו נציגים של הצלב האדום. אין בכלא מתקני ספורט ואפילו לא כדור משחקים, אין טלוויזיה, ועיתונים מגיעים באיחור של חודש.

בשיחה עם מפקד הכלא, מחתה ח"כ גוז'נסקי על כליאתם של נערים בני 18-16 בכלא משותף עם בוגרים, וזאת בניגוד לחוק הקיים בישראל, המחייב להפריד בין קטינים עד גיל 18 לבין בוגרים. ההחלטה השרירותית של הצבא, כי קטינים פלסטיניים הם בוגרים כבר בגיל 16 – היא הפרה בוטה של החוק הישראלי ושל אמנות בינלאומיות, האוסרות אפליה מעין זו.

שלושת הח"כים הדגישו באוזני מנהל הכלא, כי הוא נושא באחריות למצבם הירוד של הקטינים, לרעבונם, ללבושם הבלתי-הולם את תנאיי החורף, לטיפול הרפואי הלקוי ולהתעללויות מצד הסוהרים.

למרות שהח"כים דרשו לבקר במתקני הכלא עצמו, כדי שיוכלו להתרשם במו עיניהם מהמצב במחלקות, במטבח, במקלחות וכו' – המפקד מנע זאת בתואנה, כי העניין לא אושר מגבוה.