יוצר איכפתי, מורה, אדם פוליטי

Bookmark and Share

לזכרו של אברהם הפנר

אברהם הפנר, שנפרד מאתנו לאחרונה, היה יוצר ושחקן, בימאי ותסריטאי, סופר, מורה נערץ בחוג לקולנוע ולטלוויזיה באוניברסיטת תל-אביב, שעם מייסדיו נמנה, ואדם פוליטי שדבק במעורבות חברתית, בהתנגדות לכיבוש ובעתיד של שלום ישראלי-פלסטיני.

    יליד חיפה (1935), למד הפנר פילוסופיה וספרות באוניברסיטה העברית, והמשיך בלימודי פילוסופיה וקולנוע בפריס ובניו-יורק. נמנה עם מעצבי הקולנוע הישראלי בהשפעת סרטי הגל החדש הצרפתי והקולנוע האוונגרדי האמריקאי. החל לביים סרטים במחצית השנייה של שנות ה-60, ובחר להעמיד במרכזם דמויות המתמודדות עם מציאות מאכזבת ועם משברי קיום אנושי וחברתי.

    סרטו העלילתי הראשון "לאן נעלם דניאל וקס" (1972), תיאר פרידה כואבת מהמיתוס הציוני השליט. התנערות ממיתוסים ציוניים באה לידי ביטוי גם בדרמה שיצר לטלוויזיה "ארץ קטנה, איש גדול" (1998). שני סרטים שיצר – "דודה קלרה" (1977) ו-"אהבתה האחרונה של לורה אדלר" (1990), התבססו על יסודות ביוגראפיים, ושיקפו את געגועיו ליידיש ולתרבותה הנעלמות בהדרגה. על תרומתו לקולנוע הישראלי העניקה לו האקדמיה הישראלית לקולנוע את פרס אופיר על מפעל חיים.

    פרסם רומנים וכן ספרים עיוניים על אמנות הקולנוע. ב-2012 יצא לאור "ספר התסריטים", הכולל את התסריטים של כל סרטי הקולנוע שיצר.

    הכרתי אותו בתחילת שנות ה-80, במערכה הציבורית הרחבה נגד מלחמת לבנון הראשונה (1982), ובהמשך – במאבקים נגד הכיבוש שגאו על רקע האינתיפאדה הראשונה (שהחלה בדצמבר 1987). הוא היה שותף פעיל במאמצים לגבש רוחב ציבורי בפעילות של ההתנגדות למלחמה ולכיבוש, ותרם ממרצו, מקשריו ומיכולתו האישית.

    לא היה זה מקרה, שהפנר יצר את הסרט העלילתי הראשון שעסק באינתיפאדה הפלסטינית. ב-1988 הוקרן סרטו  הקצר "מה קרה", בו שילב סיפור שבמרכזו זיכרון השואה ודאגה לעתיד ישראל במונולוג/דיאלוג של ניצולת שואה (בגילומה של עליזה רוזן), עם סיפורו של חייל קרבי המשרת בשטחים (בגילומו של דורון תבורי), אשר במהלך הדיכוי הורג אישה, ושל אביו הרופא (בגילומו של אילן דר).

    בזיכרוני נחרתה דמותו של הפנר כאופטימיסט שעל פניו שפוך חיוך נצחי כובש לב, אשר היה עם זאת מודע עד כאב לסתירותיה הפנימיות של החברה הישראלית. בשיחותיי עמו הביע הערכה רבה למפלגה הקומוניסטית הישראלית, לדרכה ולמסירות חבריה, והיה מוכן תדיר לתרום לשיתופי פעולה שיזמה.