אודות

אלכסנדר פן כתב בשירו "לאורך הדרך":

"הגענו, דרכי, אל קו האיסוף. / אולי וללכת נוסיף עוד".

מחשבות על אסיף, על איסוף הכתבים, הפזורים במקומות שלציבור בעצם אין גישה אליהם, העסיקו אותי כבר כמה שנים. התחלתי לכתוב ולפרסם רשימות ומאמרים כשהייתי בת 25, ואני ממשיכה בכך, בינתיים. אך רק בקיץ 2012 עשיתי מעשה שתוצאתו – האתר הזה העומד לשירותכם.

קשת הנושאים, לכם ייחדתי את כתיבתי, הושפעה במידה רבה ממעורבותי הפוליטית, שראשיתה בהצטרפותי לברית הנוער הקומוניסטי הישראלי, והמשכה בפעילותי רבת השנים במפלגה הקומוניסטית הישראלית ובחד"ש, לרבות במוסדותיהן ובהנהגתן. בשנים 1984 – 2012 ערכתי את השבועון "זו הדרך", לו תרמתי הרבה מכתיבתי. קודם לכן ערכתי בפועל את כתב העת "ערכים". מאמרים שכתבתי ראו אור בעיתונים ובאתרים שונים בעברית, בערבית, באנגלית וברוסית.

בכתיבתי בא לידי ביטוי הידע שרכשתי בלימודי המוסמך בכלכלה הפוליטית באוניברסיטת לנינגרד, כמו גם הניסיון שרכשתי בפעילותי כחברת כנסת בסיעת חד"ש בשנים 1990 – 2003.

לאחר פרישתי מהכנסת, לימדתי קורסים אקדמיים באוניברסיטת בן-גוריון, במכללת ספיר ובמכללה האקדמית ת"א-יפו.

פעילותי הציבורית כללה, בין היתר,  חברות בוועד הפועל של ההסתדרות; פעילות בארגוני נשים – תנועת נשים דמוקרטיות בישראל (תנד"י), נעמת ובת שלום; עשייה בארגוני שלום בארגונים להגנת ילדים. נמניתי עם המייסדים של המכללה החברתית-כלכלית.

כתיבתי הניבה גם שני ספרים – "עצמאות כלכלית כיצד?" (הוצאת עיון, ת"א, 1969); ו"התפתחות הקפיטליזם בפלשתינה" (הוצאת מפעלים אוניברסיטאיים, ת"א, 1986; המהדורה בערבית – בהוצאת הספרייה העממית בנצרת, 1987).

כן ערכתי את הקובץ "קום התנערה! אליהו (אליושה) גוז'נסקי, כתביו ועליו" (הוצאת פרדס, חיפה, 2009) (הכלול באתר); ויחד עם אנגליקה טים – את האלבום "בעד הנגד! המפלגה הקומוניסטית הישראלית 1919 – 2009, מאמרים וכרזות" (הוצאת קרן רוזה לוקסמבורג, 2009).

האסיף הכלול באתר אינו יכול, מטבעו, לשקף את כל מה שנתן ונותן טעם לחיי: השותפות לחיים במובנם הרחב, שבניתי עם בן זוגי יורם; הבנים אלי וארלינדה ויובל ותמי; הנכדים האהובים עינב, נאור ואלון. זו הזדמנות להודות להם ולכל מי שצעדתי עמו בדרך הארוכה.

תמר גוז'נסקי

אוגוסט 2012