נתניהו נגד עבודה מאורגנת

Bookmark and Share

בקובץ שירי פועלים שהופיע בארה"ב ב-1916, כלול שיר בדבר העוצמה שבהתאגדות, שמילות הפזמון שלו אומרות (בתרגום חופשי):

יש עוצמה, יש עוצמה

בהתאגדות של פועלים,

כאשר הם משלבים ידיים

זו עוצמה, זו עוצמה,

זה חייב להיות הכלל בכל אתר,

איגוד עובדים מאורגן אחד.

 אמנם חלפו כבר מאה שנים ויותר מאז חובר שיר פועלים זה, אך האקטואליות שלו דווקא גדלה, ככל שההון שבשלטון מחריף את ההתקפה שלו על עצם זכותם של הפועלים וכלל השכירים להתאגד.

איום בפיטורים

דווקא כאשר מתרבות הידיעות על פיטורים של עובדים (בחברות סלולר, במפעל פניציה, ב"מעריב"), שלף ראש הממשלה נתניהו את מקל הפיטורים מול העובדים במגזר הציבורי.

    בישיבת ממשלה (9.9), נקט נתניהו בצעד דמגוגי בהכריזו, כי חוסר היכולת לפטר עובדים במגזר הציבורי זו הסיבה למשבר הכלכלי הקשה אליו נקלעו מדינות באירופה. ובהמשיכו באותו קו דמגוגי, המטיל את האחריות למשבר על העובדים, במקום על ההון והשלטון – הורה למנכ"ל משרדו לגבש הצעת חוק חדשה, שתאפשר לפטר עובדים וכן לניידם בין משרדי הממשלה ובין האגפים.

זה מגוחך לטעון כאילו היום, בלי החוק שיכין המנכ"ל, אי-אפשר לפטר עובדי מדינה או עובדים במגזר הציבורי. אלא שהיום, כאשר רמת ההתארגנות האיגוד מקצועית במגזר זה נותרה גבוהה יחסית (למרות הגידול המתמיד במספר עובדי הקבלן ובמיקור החוץ), יש לעובדים (אשר רובם –עובדות) ביטחון תעסוקתי. לפי הסכמי העבודה, הצעה לפטר עובד קבוע במגזר הציבורי מחייבת השגת הסכמה של ועד העובדים לפיטורים.

"משילות" ו"גמישות ניהולית"

נתניהו, מומחה בהונאה חברתית, לא אמר בגלוי בישיבת הממשלה, כי בכוונתו לחסל את העבודה המאורגנת במגזר הציבורי – במשרדי הממשלה, בעיריות, בבתי החולים הממשלתיים, במערכת החינוך ובחברות הממשלתיות.

    במקום זאת נופף בשני מושגים, שהניאו-ליברליזם מנופף בהם, כאשר הוא תוקף את העבודה המאורגנת: "משילות" ו"גמישות ניהולית".

    כפי שהמציאות מלמדת, עובדים מאורגנים אינם מפריעים לממשלה למשול, כלומר לקבל החלטות ולבצען. אך נתניהו רוצה יותר מכך – הוא רוצה שהעובדים יישבו בשקט, גם כשזה נוגע להם. הוא רוצה לחסום – הן מבחינה מעשית והן מבחינה תודעתית – את המחאה הבאה למען צדק חברתי.

אולם המטרה הראשית של מדיניות נתניהו המסתתרת מאחורי המושג "גמישות ניהולית" היא – חיסול העבודה המאורגנת במדינת ישראל.

ואילו התשובה של עובדי המגזר הציבורי לנתניהו תהיה, כמילותיו של שיר הפועלים הוותיק: "יש עוצמה בהתאגדות, ועליה לא נוותר".